WAŻNE! Informacja w sprawie zmian w rozgrywkach

Szanowni Kibice! Przyjaciele Klubu MKS Tęcza Folplast Kościan!

Mając na względzie bezpieczeństwo naszych fanów oraz odpowiednio stosując się do regulacji Związku Piłki Ręcznej w Polsce jesteśmy zmuszeni zamknąć dla widowni naszą halę na najbliższe spotkania. Sytuacja jest rozwojowa i o każdej zmianie będziemy starali się informować możliwie jak najszybciej. Niemniej jednak najbliższe spotkanie z TS Zew Świebodzin w sobotę 14.03 o godzinie 17:00 odbędzie się przy pustych trybunach (poniżej treść informacji Zarządu ZPRP).

Zdajemy sobie sprawę, jak ważnym ogniwem dla istnienia Naszego Klubu są Kibice oraz Sponsorzy, dlatego też nawiązaliśmy rozmowy z Klin TV oraz innymi mediami lokalnymi w celu znalezienia idealnego rozwiązania. Poprzez to mamy na myśli transmisję na żywo w internecie, która będzie mogła dotrzeć do każdego zainteresowanego. O szczegółach będziemy informować najszybciej jak się da!

Sytuacja, która aktualnie jest nakręcana przez media, niepokoi nas tak samo jak Was. Staramy się jednak zachować zdrowy rozsądek i na dzień dzisiejszy nie mamy podstaw, aby odwołać sobotnie zawody przeciwko gościom ze Świebodzina. Gdyby ktoś miał pytania odnośnie najbliższych meczy, w tym derbów przeciwko Wolsztyniakowi (21.03), uprzejmie prosimy o cierpliwość.

W tym miejscu chcielibyśmy przyłączyć się do głosów rozsądku, które apelują o zachowanie podstawowych zasad higieny! Pamiętajcie, że zawsze zdrowie jest na pierwszym miejscu!

Z kibicowskim pozdrowieniem!
Zarząd Klubu MKS Tęcza Folplast Kościan

Lider pokonany w wielkim stylu!

Są takie mecze piłki ręcznej, o których pamięta się latami – dla przykładu spotkania reprezentacji Polski ze Szwecją na ME 2014 czy z Hiszpanią na MŚ 2015. Są spotkania, na myśl o których pojawia się “gęsia skórka”, jak choćby z Norwegią na MŚ 2009 i słynna “jedna Wenta”. Od czwartku 27.02.2020 swój Mecz (przez duże M) mamy też i my! To, co się wydarzyło wczoraj na hali przy Zespole Szkół im. Ratajczaka przejdzie do historii kościańskiego szczypiorniaka! Powiedzieć, że Tęcza pokonała lidera z Gorzyc, to jakby nic nie powiedzieć – styl, walka i zgranie zespołu zapadną kibicom w pamięci na długo!

Pierwsza połowa rozpoczęła się od trafienia Olejnika. Przez długi czas Tęcza dotrzymywała kroku liderowi z Gorzyc, jednak indywidualne błędy i niecelne rzuty pozwoliły wyjść drużynie gości na prowadzenie 10:13 w 24 minucie. Trener Nowak zdecydował się na ustawienie się w obronie 4-2, aby wyłączyć z akcji Jedwabnego i Dutkiewicza. Początkowo manewr przynosił wręcz odwrotne skutki, ale jak pokazał przebieg całego meczu… o tym może później 🙂 Obraz gry w końcowym etapie pierwszej połowy nie uległ już zmianie i po 30 minutach goście prowadzili 13:16. Warta odnotowania jest sytuacja z 26:48, kiedy Piątek otrzymał dwuminutową karę za dyskusje z arbitrem. O ile tajemnicą pozostanie, co Tomek miał do powiedzenia sędziemu, o tyle przekazanie piłki przeciwnikowi było mocno dyskusyjne. Piłka może zostać odebrana drużynie atakującej w formie rzutu wolnego za przewinienie – w opisanej sytuacji doszło do “niesportowego zachowania, które karane jest progresywnie od ostrzeżenia aż do ukarania dyskwalifikacją z opisem”. Niemniej nie uważam się za wybitnego znawcę przepisów gry w piłkę ręczną, jeśli ktoś jest w stanie udowodnić że nie mam racji – zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Lepiej w drugą połowę weszli goście – szybko zdobyta bramka przez Pawła Dutkiewicza miała wytrącić Amirjana, ten jednak w krótkim odstępie czasu zaliczył kilka udanych interwencji. W tej części meczu na środku rozegrania obserwowaliśmy Napierałę, który zmienił Piątka. Przełom w grze nastąpił między 33 a 39 minutą, kiedy to drużyna gości zdobyła 6 bramek, tracąc zaledwie 1. Tablica wskazywała wówczas wynik 16:23, a kibice patrząc na poczynania swoich ulubieńców chcieli już chyba tylko jak najniższy wymiar kary. W końcu do Kościana przyjechał lider, który stracił zaledwie 4 punkty. Jako pierwszy sygnał do ataku dał Gessner, a następnie nastąpiło coś, co będzie się śniło gościom z Gorzyc – do 50 minuty zdobyli 2 bramki, a stracili… 11! Zawodnicy Tęczy grali jak natchnieni, zarówno w obronie jak i w ataku! Ważne piłki odbijali bramkarze, a kibice głośno dopingowali Tęczę! Zespół Szczypiorniaka wyglądał na zagubionych, każdy patrzył na innych z nadzieją, że ktoś weźmie ciężar gry na siebie. Na szczęście nie był to już nasz problem, bo co prawda Gorzyczan stać było jeszcze na dojście na remis po 29 w 56 minucie, ale więcej bramek tego dnia już nie zdobyli. Wynik meczu na 31:29 ustala swoją 5 bramką w meczu Olejnik! o końcowym gwizdku na trybunach prawdziwa fiesta! Na taki mecz kibice czekali dość długo, być może za długo! W końcu był okres gry praktycznie bezbłędnej, udawało się wszystko, a bramki zdobywane były z każdej pozycji! Kibice długo śpiewali “Dziękujemy! Dziękujemy!” oraz hymn Kościańskiej Hałastry! Mecz mógł się podobać na tyle, że w zapomnienie poszły błędy sędziowskiej pary z Poznania.

Kolejne spotkanie Tęcza rozegra 07.03.2020 na wyjeździe z 11 zespołem II ligi – zespołem EUCO-UKS Dziewiątka Legnica.

MKS Tęcza Folplast Kościan – SPR Szczypiorniak Gorzyce 31:29 (13:16)

TĘCZA: Noskowiak, Omar, Zaremba (wszyscy br) – Wesołek (7), Gessner (5), Krystkowiak (5), Olejnik (5), Dymkowski (3), Graf (2), Napierała (2), Piątek (1), Weiss (1), Babiarczyk, Grzesiak, Haryk.
Trener: Nowak Dawid
Kierownik drużyny: Mądry Antoni
Koordynator zespołu seniorów: Cierniewski Aleksander

Najwięcej dla Gorzyc: P.Dutkiewicz (12).

Pracowite dni rezerw

Druga drużyna pod wodzą trenera Frąckowiaka rozegrała w ciągu ostatnich 14 dni aż trzy mecze w ramach rozgrywek III ligi! Dzisiaj miał być rozgrywany mecz z Lesznem, ale ze względu na mecz pierwszej drużyny zostanie on przełożony. Mecz seniorów z liderem II ligi z Gorzyc rozpocznie się o godzinie 19:00 na hali przy “Rataju” – serdecznie zapraszamy!

Trener Tomasz Frąckowiak: “Z Lesznem zaległy mecz i bardzo dobra gra całego zespołu. III liga jest trudna i wymagająca, więc dla młodych juniorów jest to duże wyzwanie, a zarazem zdobywanie doświadczenia. Ze Środą Wlkp. mecz walki z doświadczonymi zawodnikami, a z Włoszakowicami zawiodła skuteczność przy rewelacyjnej dyspozycji gospodarzy oraz pełnej hali kibiców. Mamy swoje problemy zdrowotne, więc każdy mecz był ciężki. Ale nadal jesteśmy zdeterminowani do walki z każdym rywalem!”

13.02.2020
MKS Real-Astromal II Leszno – MKS Tęcza Folplast Kościan 18:24 (12:15)

TĘCZA: Kustosz, Witkowski (wszyscy br.), Grzesiak (6), Kaniewski (6), Idziak (5), Babiarczyk (4), Michalak (2), Dziubała (1), Jackowski F., Krupka, Owczarczak.
Trener: Frąckowiak Tomasz
Kierownik drużyny: Kaniewski Karol
Nieobecni: Jackowski J., Frąckowiak, Pieśniak, Kąkolewski, Szczepaniak.

16.02.2020
MKS Tęcza Folplast Kościan – KS Polonia Środa Wlkp. 20:20 k. 4:2 (12:11)

TĘCZA: Jackowski J., Kustosz, Witkowski (wszyscy br.), Grzesiak (7), Dziubała (4), Jackowski F. (4), Frąckowiak (2), Kaniewski (1), Michalak (1), Pieśniak (1), Idziak, Krupka.
Nieobecni: Kąkolewski, Szczepaniak, Owczarczak.

21.02.2020
SPR Włoszakowice – MKS Tęcza Folplast Kościan 28:24 (13:13)

TĘCZA: Jackowski J., Kustosz, Zaremba (wszyscy br.), Grzesiak (6), Dziubała (5), Kaniewski (4), Idziak (3), Frąckowiak (2), Jackowski F. (2), Pieśniak (2), Krupka, Michalak, Owczarczak.
Nieobecni: Witkowski, Kąkolewski, Szczepaniak.

Najwięcej dla Włoszakowic: Kołodziejczyk i Kosicki (po 5).

Horror w Dzierżoniowie!

Spotkanie rozpoczęło się od nieudanego ataku naszej drużyny na co gospodarze odpowiedzieli trafieniem. Szybko jednak wyrównał Krystkowiak. Następnie gra toczyła się falami, bo Tęcza, gdy wyszła na +3 i tablica wskazywała 2:5, to za kilka minut było po 5, a następnie znowu objęła trzybramkowe prowadzenie, 8:5, by gospodarze kolejny raz doprowadzili do remisu i wyniku 8:8. Od stanu 9:9 kościański zespół wychodzi na 12:9, następnie dwie bramki zdobywa Żagiew, ale dwa ostatnie ciosy zadaje nasza ekipa i do szatni schodzimy, prowadząc 14:11.

Pierwsze 10 minut drugiej odsłony, to kapitalna gra zarówno w ataku, obronie, jak i Adama w bramce ( zresztą cały mecz bronił na świetnym poziomie ), co skutkuje odskoczeniem rywalom na siedem trafień. Do znudzenia można powtarzać, że mecz zamknięty, ale nic bardziej mylnego, bo niestety, ale w kolejne niecałe trzy minuty gospodarze trafiają sześć razy, tracąc przy tym tylko jedną bramkę i ze stanu 13:20 robi się 19:21. Strzelecki impas naszego zespołu przełamuje Wesołek, a w 49 minucie goście prowadzą 24:20 i wydaje się, że Tęcza złapała drugi oddech. 5 minut później przy stanie 23:25 kościaniacy nie wykorzystują dwóch dogodnych sytuacji na powiększenie prowadzenia. To samo następuje w 57 minucie, gdy goście prowadzą 27:25 i tutaj trzeba także docenić postawę bramkarza gospodarzy, który swoimi interwencjami dał nadzieję kolegom z pola. Niestety, ale kolejne dwie bramki padają łupem zawodników z Dzierżoniowa. Tęcza odpowiada bramką Grafa, ale gospodarze wyrównują. Zostaje 45 sekund, akcja trwa i trwa, błąd w ataku gości. Trener Żagwi szybko prosi o czas, ale pozostają niespełna dwie sekundy jednak sędziowie, prawidłowo, cofają czas na 8 sekund do końca spotkania po błędzie sędziów stolikowych. Zawodnicy z Dzierżoniowa wychodzą na ostatnią akcję w siedmiu w polu, udaje im się rozegrać fajną akcję na tak zwaną wrzutkę, ale Noskowiak broni nogami rzut Galika i mamy konkurs siódemek i tutaj też nie było spokojnie…

Pierwszej siódemki nie wykorzystujemy, ale Nosek i Amir bronią po karnym. Przed piątą kolejką jest 1:2, więc wystarczy trafić, aby wygrać. Niestety mylimy się z siedmiu metrów, a gospodarze wyrównują. 6 kolejka, a co za tym idzie zmiana, jeśli chodzi o kolejność wykonywania rzutów i tak Żagiew trafia w słupek, a my wykorzystujemy karnego i wieziemy cenne dwa punkty!
Jasne, z przebiegu meczu jest pewien niedosyt, nawet duży, że nie udało się wyrwać upragnionych trzech oczek, bo szansa na to, bez dwóch zdań, była przeogromna, jednak ostatnia akcja meczu mogła zaważyć na tym, że wracalibyśmy z zerowym dorobkiem! I chwała chłopakom za to, że jednak wytrzymali ciśnienie w karnych, które zawsze są loterią, jednak nie chciałbym przeżywać takiego czegoś raz jeszcze, bo w pewnym momencie myślałem, że zemdleje z nerwów! Było też widać lekką zmianę, jeśli chodzi o mobilizację w trakcie spotkania i to cieszy! Zresztą, na załączonym filmiku gołym okiem widać, że praktycznie każdy z chłopaków zaciska pięść w geście triumfu, a to mówi samo za siebie! Panowie, w czwartek idziemy za ciosem!

Kolejne spotkanie Tęcza rozegra 27.02.2020 u siebie z liderem II ligi – zespołem SPR Szczypiorniak Gorzyce .

MKS Żagiew Dzierżoniów – MKS Tęcza Folplast Kościan 28:28 (11:14) k. 2:3

TĘCZA: Noskowiak, Omar (obaj br) – Graf (7), Wesołek (7), Krystkowiak (5), Olejnik (4), Napierała (2), Dymkowski (1), Piątek (1), Weiss (1), Haryk.

Najwięcej dla Dzierżoniowa: Konieczny (7).