Obiecujące rozpoczęcie sezonu

Kibice piłki ręcznej mogli w końcu odetchnąć – po ponad półrocznej przerwie powróciły rozgrywki II ligi dolnośląskiej! W pierwszym meczu zespół Tęczy podejmował na własnym parkiecie drużynę SKS Orlik Brzeg. Zarząd klubu przygotował efektowną oprawę inaugurującego spotkania – oprawę świetlną przygotowała Firma BATOG Technika Sceniczna, a Szkoła Tańca POEZJA Grupa Youtha przygotowała elektryzujący układ taneczny! Prezes klubu w kilku słowach przywitał wszystkich zgromadzonych, a życzenia powodzenia złożył Burmistrz Miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz. Kibice musieli się zmierzyć z dodatkowym wyzwaniem, jakim były nowe regulacje epidemiologiczne, ale pomimo tego przez cały mecz wspaniale dopingowali drużynę! Po raz kolejny ukłony w stronę Kościańskiej Hałastry – jesteście the best!

Pierwsze minuty spotkania to wyrównana gra “bramka za bramkę” aż do 6 minuty, kiedy gospodarze z Misiaczykiem na czele postawili twarde warunki gry w defensywie. Dobrze tego dnia funkcjonowała współpraca na linii defensywa-bramkarz, dzięki czemu Tęcza mogła wyprowadzać szybkie kontrataki. Trener Nowak mógł być zadowolony z poczynań swoich podopiecznych, którzy raz za razem zmuszali przyjezdnych do błędów. Pomimo kilku wykluczeń nasz zespół dobrze punktował, dzięki czemu pierwsza połowa kończy się wynikiem 20:10.

W drugiej połowie trener desygnował do gry zmienników, w tym zeszłorocznych juniorów: Grzesiaka, Kaniewskiego i Babiarczyka, którzy pomimo inaugurującej tremy pokazali się z dobrej strony. Dodatkowo trener Nowak ma w obwodzie jeszcze Jackowskiego, Kustosza, Michalaka i Pieśniaka. W obliczu całego sezonu jest to bardzo dobry prognostyk, gdyż w przypadku ewentualnych braków kadrowych młodzi zawodnicy na pewno będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. W tym miejscu chciałbym życzyć chłopakom jak najlepszych występów i oby byli dobrym wzmocnieniem Tęczy! W 39 minucie osiągamy najwyższe prowadzenie 24:12 i… niestety w grze zaczyna czegoś brakować. Zdarzają się błędy, zarówno w obronie jak i w ataku, a dodatkowo bardzo dobrze między słupkami prezentuje się bramkarz gości. Na szczęście nie pozwalamy przyjezdnym na zmniejszenie straty do mniej niż 5 bramek. Dodatkowo między 54 a 56 minutą zdobywamy 4 bramki z rzędu i można spokojnie dograć mecz do końca. Ciężar zdobywana bramek bierze na siebie Przekwas, wybrany później na MVP zawodów. Końcowy wynik to 36:27 i kibice mogli rozpocząć świętowanie na trybunach!

Kolejne spotkanie Tęcza rozegra 30.09.2020 na wyjeździe z zespołem KPR Wolsztyniak Wolsztyn.

MKS Tęcza Folplast Kościan – SKS Orlik Brzeg 36:27 (20:10)

TĘCZA: Noskowiak, Omar, Zaremba (wszyscy br) – Krystkowiak (8), Przekwas (7), Dymkowski (5), Kaniewski (5), Napierała (4), Wesołek (3), Misiaczyk (2), Graf (1), Piątek (1), Babiarczyk, Grzesiak, Haryk, Weiss.
Trener: Nowak Dawid
Kierownik drużyny: Mądry Antoni
Koordynator zespołu seniorów: Cierniewski Aleksander

Najwięcej dla Brzegu: Młotkowski i Turyniewicz (po 5).

Briefing prasowy przed rozpoczęciem sezonu

W miniony czwartek 17 września Zarząd Klubu zaprosił przedstawicieli lokalnych mediów na briefing prasowy przed rozpoczęciem sezonu. Gospodarzami spotkania byli Karol Kaniewski, Prezes Klubu MKS Tęcza Folplast Kościan oraz Romuald Pawlik, Prezes Zarządu Folplast Sp. z o.o. Sp. K. Spotkanie odbyło się w siedzibie sponsora tytularnego naszego Klubu – Spółki FOLPAST. Oprócz wyżej wspomnianych, obecni byli także: Konrad Tadeusz – Vice Prezes Klubu, Dawid Nowak – trener drużyny seniorów oraz Michał Przekwas i Dawid Grzesiak – przedstawiciele nowych zawodników.

Jako pierwszy głos zabrał Prezes Kaniewski, który po przywitaniu zebranych przybliżył wszystkim bieżącą sytuację w klubie, a zwłaszcza “pandemiczną rzeczywistość”. Zwrócił uwagę na nietypową końcówkę poprzedniego sezonu, by płynnie przejść do planów odnośnie nowego sezonu. Prezes Kaniewski nie krył, że głównym zadaniem jakie stawia przed drużyną seniorów jest upragniony w Kościanie awans do pierwszej ligi. Następnie pokrótce przybliżył obostrzenia sanitarne, obowiązujące w nadchodzącym sezonie (więcej o nowych zasadach TUTAJ).

Następnie głos zabrał Prezes Pawlik, zapewniając o utrzymaniu dotychczasowego wsparcia dla Klubu. Przypomniał również o planie współpracy na przestrzeni najbliższych 4 lat oraz o celach stawianych przed zespołem trenera Nowaka. Po Prezesie Pawliku do mikrofonu poproszony został Vce Prezes Tadeusz. W kilku zdaniach wymienił sponsorów Tęczy oraz przypomniał ich wizytówki. Przedstawił również drużyny młodzieżowe, które zostały zgłoszone do rozgrywek sezonu 2020/21 oraz sztab szkoleniowy powiększony o nowego “coacha” – Tomka Tomaszewskiego.

Trener Nowak opisał zainteresowanym, jak wyglądał okresy przygotowawczy. Wspomniał o indywidualnych planach treningowych, które realizowane były dzięki uprzejmości Darka Musiała, właściciela Siłowni Explozja oraz Przemka Dankowskiego z CrossFit Kościan. Trener przypomniał również o rozegranych sparingach, planach na pierwsze tygodnie rozgrywek oraz o zmianach kadrowych. Przypomnijmy w tym miejscu, że drużynę po sezonie opuścili Kamil Gessner (przeszedł do Zewu Świebodzin) oraz Daniel Olejnik (będzie kontynuował karierę za granicą). Nowe twarze w pierwszym zespole to połączenie doświadczenia z młodością. Dołączyli: Michał Przekwas (poprzednio MKS Real-Astromal Leszno, wychowanek Tęczy), Krzysztof Misiaczyk (MKS Real-Astromal Leszno, wychowanek Tęczy), Filip Jackowski, Adam Kustosz, Damian Michalak oraz Łukasz Pieśniak (wszyscy z II zespołu, junior). Większą rolę mają odgrywać zawodnicy młodego pokolenia, którzy już zaliczyli swoje debiuty w seniorach – Adam Babiarczyk, Dawid Grzesiak oraz Jędrzej Kaniewski.

Obecni na briefingu zawodnicy – Przekwas i Grzesiak – wspomnieli o pierwszych chwilach w drużynie, o ciepłym przyjęciu i doskonałej atmosferze w szatni oraz o oczekiwaniach na nowy sezon. Obaj rozgrywający nadmienili również o wizytówce kościańskiego szczypiorniaka – Kościańskiej Hałastrze, w której dopingu upatrują swojej motywacji i dodatkowego “powera”!

Na zakończenie spotkania Prezes Kaniewski jeszcze raz zaprosił wszystkich na mecz inaugurujący  z SKS Orlik Brzeg – już w najbliższą sobotę 19 września o godzinie 19:00! My również zapraszamy!

Red. Wojciech Szymkowiak

Powracamy po wymuszonej przerwie!

Dokładnie 205 dni – tyle czasu minęło od ostatniego ligowego meczu piłki ręcznej na Rataju. Pięknego meczu, w którym pokonaliśmy ówczesnego lidera z Gorzyc, który chwilę później został zwycięzcą całych rozgrywek. Na szczęście czas oczekiwania już minął i niebawem będziemy mogli znowu kibicować naszej Drużynie! Prezentujemy wszystkie ważne informacje dla kibiców, którzy będą chcieli na żywo obejrzeć mecz inauguracyjny o mistrzostwo II ligi mężczyzn w Hali Sportowej przy ZSP Im Ratajczaka w sobotę, 19 września, gdzie drużyna MKS Tęcza Folplast Kościan podejmie SKS ORLIK Brzeg. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:00

INFORMACJE DLA OSÓB POSIADAJĄCYCH KARNET

W sezonie 2020/2021 nie będzie w sprzedaży  karnetów .

Osoby które zakupiły karnety na sezon 2019/2020  i nie wykorzystały wejść na 4 ostatnie spotkania ze względu na ogłoszenie pandemii wirusa  covid -19 będą mogły wykorzystać wejścia na pierwsze 4 spotkania w sezonie 2020/2021 potem karnet traci ważność. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc  na hali sportowej osoby posiadające karnet prosi się o rezerwację miejsca do dnia 18.09. 2020r do godziny 20:00 . Rezerwację proszę składać w formie SMS wpisując numer karnetu z dopiskiem „REZERWACJA NA DZIEŃ” podjąć datę meczu pod numerem telefonu 695183736 .

BILETY NA MECZ

W dniu meczu bilety sprzedawane będą od 17:00 do 18:30, przed rozpoczęciem spotkania. Zaleca się wcześniejszy zakup biletu . Przy oczekiwaniu na zakup biletu obowiązuje zasłanianie nosa i ust oraz zachowanie dystansu społecznego z wiązanego z obostrzeniami epidemiologicznymi .

REGULAMIN OBOWIĄZUJĄCY NA MECZACH MIĘDZYSZKOLNEGO KLUBU SPORTOWEGO TĘCZA FOLPLAST KOŚCIAN

Wchodząc do hali kibic deklaruje, że według jego najlepszej wiedzy jest zdrowy od chorób zakaźnych oraz deklaruje, że nie znajduje się na kwarantannie nałożonej przez sanepid.

W oczekiwaniu na wejście do hali prosimy o zachowanie zasad dystansu społecznego.

Każdy uczestnik meczu przy wejściu:

• musi zdezynfekować dłonie (odpowiedni płyn zapewni organizator),
  • musi mieć zmierzoną temperaturę ciała (przy wyniku powyżej 37,2 st. nie ma możliwości wejścia do hali),
  • musi mieć zasłonięte usta i nos (maseczką lub przyłbicą) aż do momentu zajęcia swojego miejsca – zalecamy pozostawienie zasłoniętych ust i nosa przez całą imprezę,
  • musi okazać karnet, bilet lub akredytacje.

Każdy uczestnik imprezy zobligowany jest do:

• zachowania odpowiedniego dystansu (co najmniej 1,5 metra) w stosunku do innych uczestników imprezy w trakcie poruszania się po hali,
  • przemieszczania się po obiekcie jedynie w maseczce/przyłbicy,
  • niezmieniania miejsc po zajęciu miejsca na widowni (zabrania się przesiadania na inne miejsce na trybunach).

Miejsca siedzące należy zajmować w szachownicę, pozostawiając co drugie z nich wolne tak aby zapewnić odpowiedni bezpieczny dystans. Miejsca, które są wyłączone z użytkowania zostaną odpowiednio oznaczone.

Wyjątek stanowią osoby z:

• dzieckiem poniżej 13. roku życia,
  • osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie.

Po zakończeniu meczu widzowie proszeni są o bezzwłoczne opuszczenie obiektu – otwarte zostaną wyjścia również bezpośrednio za trybunami.

Bezwzględnie zabronione jest wejście na parkiet oraz bezpośredni kontakt z zawodnikami, trenerami i sędziami spotkania.

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wzajemną wyrozumiałość.

Zasady powyższe będą obowiązywać do momentu odwołania obostrzeń sanitarnych.

WAŻNE! Informacja w sprawie zmian w rozgrywkach

Szanowni Kibice! Przyjaciele Klubu MKS Tęcza Folplast Kościan!

Mając na względzie bezpieczeństwo naszych fanów oraz odpowiednio stosując się do regulacji Związku Piłki Ręcznej w Polsce jesteśmy zmuszeni zamknąć dla widowni naszą halę na najbliższe spotkania. Sytuacja jest rozwojowa i o każdej zmianie będziemy starali się informować możliwie jak najszybciej. Niemniej jednak najbliższe spotkanie z TS Zew Świebodzin w sobotę 14.03 o godzinie 17:00 odbędzie się przy pustych trybunach (poniżej treść informacji Zarządu ZPRP).

Zdajemy sobie sprawę, jak ważnym ogniwem dla istnienia Naszego Klubu są Kibice oraz Sponsorzy, dlatego też nawiązaliśmy rozmowy z Klin TV oraz innymi mediami lokalnymi w celu znalezienia idealnego rozwiązania. Poprzez to mamy na myśli transmisję na żywo w internecie, która będzie mogła dotrzeć do każdego zainteresowanego. O szczegółach będziemy informować najszybciej jak się da!

Sytuacja, która aktualnie jest nakręcana przez media, niepokoi nas tak samo jak Was. Staramy się jednak zachować zdrowy rozsądek i na dzień dzisiejszy nie mamy podstaw, aby odwołać sobotnie zawody przeciwko gościom ze Świebodzina. Gdyby ktoś miał pytania odnośnie najbliższych meczy, w tym derbów przeciwko Wolsztyniakowi (21.03), uprzejmie prosimy o cierpliwość.

W tym miejscu chcielibyśmy przyłączyć się do głosów rozsądku, które apelują o zachowanie podstawowych zasad higieny! Pamiętajcie, że zawsze zdrowie jest na pierwszym miejscu!

Z kibicowskim pozdrowieniem!
Zarząd Klubu MKS Tęcza Folplast Kościan

Lider pokonany w wielkim stylu!

Są takie mecze piłki ręcznej, o których pamięta się latami – dla przykładu spotkania reprezentacji Polski ze Szwecją na ME 2014 czy z Hiszpanią na MŚ 2015. Są spotkania, na myśl o których pojawia się “gęsia skórka”, jak choćby z Norwegią na MŚ 2009 i słynna “jedna Wenta”. Od czwartku 27.02.2020 swój Mecz (przez duże M) mamy też i my! To, co się wydarzyło wczoraj na hali przy Zespole Szkół im. Ratajczaka przejdzie do historii kościańskiego szczypiorniaka! Powiedzieć, że Tęcza pokonała lidera z Gorzyc, to jakby nic nie powiedzieć – styl, walka i zgranie zespołu zapadną kibicom w pamięci na długo!

Pierwsza połowa rozpoczęła się od trafienia Olejnika. Przez długi czas Tęcza dotrzymywała kroku liderowi z Gorzyc, jednak indywidualne błędy i niecelne rzuty pozwoliły wyjść drużynie gości na prowadzenie 10:13 w 24 minucie. Trener Nowak zdecydował się na ustawienie się w obronie 4-2, aby wyłączyć z akcji Jedwabnego i Dutkiewicza. Początkowo manewr przynosił wręcz odwrotne skutki, ale jak pokazał przebieg całego meczu… o tym może później 🙂 Obraz gry w końcowym etapie pierwszej połowy nie uległ już zmianie i po 30 minutach goście prowadzili 13:16. Warta odnotowania jest sytuacja z 26:48, kiedy Piątek otrzymał dwuminutową karę za dyskusje z arbitrem. O ile tajemnicą pozostanie, co Tomek miał do powiedzenia sędziemu, o tyle przekazanie piłki przeciwnikowi było mocno dyskusyjne. Piłka może zostać odebrana drużynie atakującej w formie rzutu wolnego za przewinienie – w opisanej sytuacji doszło do “niesportowego zachowania, które karane jest progresywnie od ostrzeżenia aż do ukarania dyskwalifikacją z opisem”. Niemniej nie uważam się za wybitnego znawcę przepisów gry w piłkę ręczną, jeśli ktoś jest w stanie udowodnić że nie mam racji – zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Lepiej w drugą połowę weszli goście – szybko zdobyta bramka przez Pawła Dutkiewicza miała wytrącić Amirjana, ten jednak w krótkim odstępie czasu zaliczył kilka udanych interwencji. W tej części meczu na środku rozegrania obserwowaliśmy Napierałę, który zmienił Piątka. Przełom w grze nastąpił między 33 a 39 minutą, kiedy to drużyna gości zdobyła 6 bramek, tracąc zaledwie 1. Tablica wskazywała wówczas wynik 16:23, a kibice patrząc na poczynania swoich ulubieńców chcieli już chyba tylko jak najniższy wymiar kary. W końcu do Kościana przyjechał lider, który stracił zaledwie 4 punkty. Jako pierwszy sygnał do ataku dał Gessner, a następnie nastąpiło coś, co będzie się śniło gościom z Gorzyc – do 50 minuty zdobyli 2 bramki, a stracili… 11! Zawodnicy Tęczy grali jak natchnieni, zarówno w obronie jak i w ataku! Ważne piłki odbijali bramkarze, a kibice głośno dopingowali Tęczę! Zespół Szczypiorniaka wyglądał na zagubionych, każdy patrzył na innych z nadzieją, że ktoś weźmie ciężar gry na siebie. Na szczęście nie był to już nasz problem, bo co prawda Gorzyczan stać było jeszcze na dojście na remis po 29 w 56 minucie, ale więcej bramek tego dnia już nie zdobyli. Wynik meczu na 31:29 ustala swoją 5 bramką w meczu Olejnik! o końcowym gwizdku na trybunach prawdziwa fiesta! Na taki mecz kibice czekali dość długo, być może za długo! W końcu był okres gry praktycznie bezbłędnej, udawało się wszystko, a bramki zdobywane były z każdej pozycji! Kibice długo śpiewali “Dziękujemy! Dziękujemy!” oraz hymn Kościańskiej Hałastry! Mecz mógł się podobać na tyle, że w zapomnienie poszły błędy sędziowskiej pary z Poznania.

Kolejne spotkanie Tęcza rozegra 07.03.2020 na wyjeździe z 11 zespołem II ligi – zespołem EUCO-UKS Dziewiątka Legnica.

MKS Tęcza Folplast Kościan – SPR Szczypiorniak Gorzyce 31:29 (13:16)

TĘCZA: Noskowiak, Omar, Zaremba (wszyscy br) – Wesołek (7), Gessner (5), Krystkowiak (5), Olejnik (5), Dymkowski (3), Graf (2), Napierała (2), Piątek (1), Weiss (1), Babiarczyk, Grzesiak, Haryk.

Najwięcej dla Gorzyc: P.Dutkiewicz (12).