mks tęcza w liczbach

85 Lat Działalności
455 Wychowanych zawodników
112 Obecnych zawodników
4 Wychowanych Reprezentantów Polski

Drużynę piłki ręcznej GKS Kościan w 1932 r. utworzył nauczyciel W.F. w gimnazjum Józef Krawczyk. 29 października 1932 r. w Rydzynie kościaniacy przegrali z zespołem Gimnazjum Męskiego im. Sułkowskich 0:7. Zespoły składały się z 11 zawodników, mecze odbywały na dużych boiskach do piłki nożnej.

Piłkę ręczną w GKS-ie zreformował w 1935 r. Mieczysław Balcer, wprowadzając tzw. hazenę, w którą do tego czasu z reguły grały dziewczęta. Drużyna składała się z 6 zawodników, a mecze rozgrywano na małym boisku. W 1936 r. GKS “Hellada” przegrała w hazenę 8:12.

Sekcję piłki ręcznej w Międzyzakładowym Kolejowym Klubie Sportowym “Obra” założono w 1973 r. z inicjatywy nauczycieli, Pierwszym trenerem, zarazem zawodnikiem był Piotr Nowakowski.

Jesienią 1972 roku, z inicjatywy Naczelnika Wychowania Fizycznego tworzy się drużyna szczypiornistów pod egidą ZNP – LZS. Pierwsze treningi odbywają się w sali Liceum Ogólnokształcącego, borykając się jednocześnie ze znalezieniem asfaltowego boiska (kilka treningów przy Szkole Podstawowej nr 1). W 1973 roku powstaje boisko asfaltowe przy LO i tam trenowano.

Jesienią 1973 drużyna pod kierunkiem P. Nowakowskiego rozpoczyna zmagania ligowe od najniższego szczebla tj. A KLASY. Sezon kończy w miesiącu czerwcu 1974r. awansem do ligi okręgowej, ale już w strukturze MKSS OBRA.

I runda sezonu 1974/75 w lidze okręgowej jest obiecująca, jednak na skutek niedowładu organizacyjnego Klubu drużyna traci cały dorobek punktowy rundy jesiennej. Ten aspekt powoduje rozłam w drużynie. Starsi zawodnicy mieszkający w Kościanie odchodzą do innych klubów.

W 1974 roku pierwszym trenerem został mgr Edward Strzymiński. Był nim do 1997 r. Edward Strzymiński, nauczyciel wychowania fizycznego, rozpoczyna szeroki program pracy. Rodzą się natychmiast coraz większe problemy z funkcjonowaniem drużyny seniorów. 1 stycznia 1982r. powstaje jednoselekcyjny klub – Międzyszkolny Klub Sportowy “TĘCZA” Kościan działający na podbudowie Szkoły Podstawowej nr 2, a później także Szkole Podstawowej nr 6.

W 1978 roku pracę w klubie jako szkoleniowiec rozpoczął mgr Aleksander Sowa. Z dawnych zawodników wyrastali działacze i sympatycy. Poziom drużyny wzrastał. Owocowała praca z młodzieżą. Kościańscy piłkarze ręczni nie mieli konkurentów w woj. leszczyńskim. Juniorzy i młodzicy wygrywali także z rywalami z Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej. W 1981 roku juniorzy starsi – prowadzeni przez Andrzeja Ziomkowskiego – awansowali do centralnej ligi; juniorzy młodsi – zajęli pierwsze miejsce w lidze wielkopolskiej.

W 1996 roku ponownie z inicjatywy Edwarda Strzymińskiego oraz Stanisława Wujca zostaje reaktywowana drużyna seniorów, składająca się z samych wychowanków. Od listopada 1997 roku trenerem seniorów został Aleksander Sowa. W sierpniu 2004 roku drużynę seniorską przejął Piotr Zembrzuski, a drugim trenerem został Rafał Szatkowski.